Szyici kontra sunnici

Potyczki z religią w tle mają miejsce nie tylko na rzeczywistym polu bitwy. Wojnę w imię Boga prowadzić można także w Internecie. Arabska stacja telewizyjna Al-Arabiya donosi, że w ostatnich trzech tygodniach przeprowadzono około 1200 ataków na strony WWW, za które odpowiedzialni są sunniccy i szyiccy hakerzy.

Ofiarą ataków padła także strona wspomnianej wcześniej stacji. Na podmienionej witrynie hakerzy umieścili płonącą flagę Izraela wraz z groźbami i listą stu zaatakowanych sunnickich witryn. W wyniku ataku Al-Arabiya została zmuszona do zmiany domeny.

Na chwilę obecną nie można jednoznacznie stwierdzić kto stoi za atakiem. Wiadomo jednak, że efekty konfliktu między szyitami a sunnitami coraz częściej mogą być obserwowane w Sieci. Potwierdzeniem tej tezy może być informacja jakoby podczas wrześniowego ramadanu sunnicka grupa crackerów o nazwie Ghoroub X.P. zaatakowała około 300 szyickich witryn religijnych. Po ataku sunnitów nastąpił fala odwet, który spowodował podmienienie 900 stron.

Realizacja: SIPLEX Studio