Oszust w sieci

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie i Komisariatu Szczecin Niebuszewo zatrzymali mężczyznę, któremu zarzuca się popełnienie szeregu oszustw poprzez Internet. Dotychczas ustalono, że Tomasz J. w wyniku nielegalnych transakcji wyłudził od co najmniej 71 osób kwotę kilku tysięcy złotych, a kilka firm mogło stracić na „współpracy” z nim nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Realizacja tej sprawy i zatrzymanie 32-letniego Tomasza J. było możliwe dzięki pracy operacyjnej policjantów i współpracy z działem bezpieczeństwa portalu internetowego Allegro.pl, za pośrednictwem którego dochodziło do naruszeń prawa. Wstępnie ustalono, że mężczyzna działał od września do października ubiegłego roku. Jest on osobą nie mającą stałego miejsca zameldowania.


100303oszust_pg2.jpg

W Szczecinie wynajął mieszkanie w centrum. Poprzez domowy komputer, dysponując kontem użytkownika opublikował setki ofert sprzedaży doładowań prepaid najpopularniejszych sieci komórkowych. Z jego ofert skorzystało 71 osób. Niestety nigdy nie otrzymały one zakupionego towaru w postaci kodów doładowujących, pomimo dokonanych wpłat na wskazane i specjalnie w tym celu założone przez podejrzanego konto bankowe. Szacuje się, że w taki sposób oszukani stracili łącznie kilka tysięcy złotych.

Policjanci zbierając materiał dowodowy ustalili także, że Tomasz J. mógł doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na łączną kwotę nawet ponad 40 tysięcy złotych firmy z terenu Polski dzierżawiące terminale do generowania kodów prepaid. Przedstawiciele tych firm podają, że wszystko wskazuje na to, że oszust z góry zaplanował przestępcze działanie. Jego oferty sprzedaży były od początku zaniżone, tak aby przyciągnąć klienta.

Tuż po zatrzymaniu mężczyzny funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt komputerowy oraz dokumentację, która będzie stanowiła dowód w sprawie. Tomasz J. usłyszał dotąd 71 zarzutów za oszustwa. Mężczyzna był już wcześniej karany za przestępstwa przeciwko mieniu. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Wczoraj prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci policyjnego dozoru.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Realizacja: SIPLEX Studio