Nowy gracz na rynku superkomputerów

Microsoft poczynił kolejny krok mający ma na celu wprowadzenie systemu Windows w świat superkomputerów. Jeden z programistów giganta ogłosił, że zakończyły się prace nad systemem Windows Compute Cluster Server 2003.

Produkt Computer Cluster bazuje na systemie operacyjnym Windows Server 2003. Po raz pierwszy firma ogłosiła swoje plany budowy nowego systemu w maju 2004 a miesiąc później plany te zostały potwiedzone. "To długoterminowa inwestycja dla Microsoftu" powiedział Kyril Faenov - szef działu High Performance Computing. Pierwotnie priemiera systemu miała nastąpić w jesieni zeszłego roku, jednak zdecydowano się wydłużyć testy nowego oprogramowania.

Obecnie Microsoft twierdzi, że system jest już sprawdzony i gotowy do użycia a pierwszymi jednostkami które zdecydowały się na instalację nowego oprogramowania są Northrop Grumman, BAE Systems oraz Uniwersytet Cornell. Producenci sprzętu - DELL, Hewlett-Packard oraz IBM ogłosili że mają w planach wykorzystywać nowy system w oferowanych przez siebie rozwiązaniach klastrowych.

Microsoft ma nadzieję, że pomimo późnego wejścia w ten segment rynku, ich system szybko zdobędzie zaufanie na świecie a jego użycie stanie się powszechne nie tylko w jednostkach badawczych i ośrodkach naukowych lecz również w rozwiązaniach na styku wielkiego biznesu. Microsoft zamierza również lansować pomysł "osobistych superkomputerów" dla indywidualnych badaczy, analityków biznesowych oraz inżynierów.

Szacunkowa cena nowego produktu to $469, czyli mniej niż standardowa wersja Windows Server. Nowy produkt będzie współpracował jedynie z maszynami zaopatrzonymi w 64-bitowe procesory.

Źródło: Dark Reading

Realizacja: SIPLEX Studio