Kara śmierci za przestępstwa internetowe

Kara za popełnienie przestępstwa internetowego powinna być surowa, ale powinna mieścić się w granicach rozsądku. Idealnym przykładem przekroczenia wszelkich granic absurdu jest nowelizacja ustawy, nad którą pracuje parlament w Iranie. Mówi ona, że za popełnienie przestępstwa w Internecie grozi nawet kara pozbawienia życia.

Media informują, że karze śmierci podlegałyby osoby, które zostały uznane za winne korupcji, prostytucji lub bluźnierstwa wobec Boga. Według Iranian Student's News Agency projekt ustawy ma na celu ogólne zaostrzenie kar za "szkody w duchowym ładzie społecznym". Każdy Użytkownik Internetu, który prowadzi swoją stronę i namawia do wyżej wymienionych przestępstw musi liczyć się z najwyższą z możliwych kar.

Warto dodać, że Irańczycy nie mogą w pełni cieszyć się Internetem. Wiele stron jest zablokowanych, inne podlegają ścisłej cenzurze. Władze Iranu usilnie walczą z ruchem feministycznym poprzez usuwanie witryn internetowych, a swoboda wypowiedzi skutecznie paraliżowana jest przez aresztowania dokonywane na właścicielach blogów i reporterach. Wprowadzenie kary śmierci za przestępstwa internetowe będzie tylko kolejnym sygnałem, że Internet nie jest dostępny dla wszystkich w równym stopniu i nie obowiązuje tam pełna swoboda wypowiedzi.

Realizacja: SIPLEX Studio