12-latek "pogrywał" na uczuciach internautów

12-letniego oszusta zatrzymali policjanci monitorujący Internet z komendy wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Młodzieniec nakłaniał ludzi do wysyłania sms-ów, z których środki finansowe miały być rzekomo przekazywane na pomoc potrzebującym dzieciom. W rzeczywistości 12-latek miał w ten sposób otrzymywać kod dostępu do gry internetowej, by móc na cudzy koszt grać w sieci.

Monitorując Internetu policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, którzy na co dzień zajmują się zwalczaniem tego rodzaju przestępczości, natrafili na oszusta. Ten za pośrednictwem komunikatora internetowego nakłaniał przypadkowe osoby do wysłania sms-a o określonej treści pod wskazany w wiadomości numer informując, że pieniądze z tego sms-a zostaną przekazane na pomoc poszkodowanym dzieciom. Koszt tej wiadomości według oszusta miał wynosić 5 gr. W rzeczywistości był on znacznie droższy i kosztował 3,66 zł. Tak naprawdę w odpowiedzi na niego otrzymywało się kod dostępu do gry internetowej.

W kilkanaście godzin po rozpoczęciu rozsyłania oszukańczych wiadomości policjanci zapukali do drzwi sprawcy. Okazał się nim 12-letni uczeń jednej ze szkół podstawowych powiatu działdowskiego, który na cudzy koszt chciał pograć w Internecie.

Dzięki szybkim działaniom Policji sprawca nie zdążył nikogo oszukać. Teraz zajmie się nim sąd dla nieletnich.

Policjanci przestrzegają, by z dużą ostrożnością podchodzić do tego typu akcji prowadzonych za pośrednictwem poczty elektronicznej, komunikatorów internetowych i SMS. Wiele z nich ma charakter oszukańczy lub może doprowadzić do zainfekowania komputera. O nagminności tego typu działań świadczy chociażby ostatnia akcja wzywająca do oddania krwi dla chorego dziecka.

Źródło: Komenda Główna Policji

Realizacja: SIPLEX Studio